Która z nas nie zna olejków do ciała? Kiedyś znienawidzone przeze mnie za długie wchłanianie i odrzucające uczucie lepkości. Nie cierpiałam momentów, gdy później krzątając się po domu przyciągałam do siebie coraz to większe warstwy kurzu, włosów czy paprochów. Oczywiste więc dla mnie było, że jeśli używam olejków- leżę nieruchomo i patrzę w sufit :) Z czasem jednak zaczęłam doceniać ich wspaniałe właściwości i drogocenny wpływ na skórę, a efekty uboczne starałam się zignorować. I mogę się założyć, że połowa, albo może i większość (ostatnio dosyć słabo mi idzie odgadywanie statystyk) olejki stosuje jako bogatszy zamiennik balsamu, kremu czy do pomocy przy odżywianiu włosów. Jednak moje drogie one są bardziej wszechstronne niż mogłoby się wydawać! Wykorzystywanie ich do natłuszczania to tylko wierzchołek góry lodowej z wszystkich wspaniałych właściwości. Dziś poszperamy i spróbujemy się zastanowić do czego jeszcze można by było je wykorzystać. Ja podam swoje przykłady, a Wy koniecznie podzielcie się Waszymi pomysłami. Razem stworzymy przydatną listę najlepszych sposobów wykorzystania olejków :)
- "Balsam" do golenia
- Peeling
- Relaks
Od lat olejki używane są w salonach masażu czy luksusowych Spa. Mają za zadanie relaksować i poprawiać samopoczucie. Mnóstwo ludzi wierzy w ich nieoceniony wpływ na redukcję stresu, oczyszczanie umysłu czy zmniejszenie wewnętrznego niepokoju. Szczerze przyznam, że nigdy nie próbowałam aromaterapii i chociaż zapachy olejków uwielbiam to bardzo jestem ciekawa czy narkotyzowanie się nimi naprawdę jest w stanie działać takie cuda :)
- Naturalne perfumy
Czy możecie sobie wyobrazić perfumy bez toksycznych składników i dodatkowo pomagające w redukcji stresu? Nie zawsze mówi się, że te produkty zawierają aż 80-95% alkoholu i tylko 15-30% zapachów lub olejków. Ponoć Chanel No5 zawiera aż dziewięć różnego rodzaju olejków takich jak między innymi neroli, wanilia czy cytryna (pewnie stąd ta cena). A co najlepsze te "naturalne" perfumy możemy sobie stworzyć same, dobrać ulubione składniki, a dodatkowo będziemy miały stuprocentową pewność co znajduje się w środku. Jeśli jednak nie mamy za bardzo pojęcia jak taki zapach skomponować, można wybrać się do specjalnie przygotowanych "sklepów", gdzie ceny jednej buteleczki w zależności od pojemności wahają się od 250 do 500 zł. Czyli podobnie jak zapachy, które dostępne są w drogeriach, a jakość na pewno lepsza.